RUNNING STATION ON TOUR by Saucony – Ostrowiec Świętokrzyski

W sobotę, 23 lutego 2019 roku na zaproszenie Ostrowieckiego Stowarzyszenia Biegaczy „OstroBiec” zawitała do Ostrowca Świętokrzyskiego akcja  RUNNING STATION ON TOUR by Saucony, którą firmuje Runnersclub.pl. Celem ogólnopolskiej akcji skierowanej do biegaczy jest diagnostyczne badanie stóp i układu ruchu dające obiektywną ocenę typu stopy.

Badanie  to prowadzone przez specjalistów polega na wielostopniowej analizie statyczno-dynamicznej stóp, której efektem jest spersonalizowany raport zapisywany w formacie pdf. Badanie prowadzone jest na profesjonalnym urządzeniu Running Station niemieckiej firmy Currex GmbH, które wraz z oprogramowaniem MotionQuest tworzy kompletny system do badań i analizy biomechanicznej. Urządzenie posiada zintegrowany system wideo do analizy układu kostnego nóg oraz wysokiej jakości elektroniczny skaner optyczny do badania wysklepienia stopy. Dzięki testom każdy biegacz może dobrać buty biegowe odpowiednie dla swojego typu stopy. W ciągu kilku minut badania Running Station zeskanuje nasze stopy, przebada ułożenie naszych kolan w pozycjach statycznej i dynamicznej, a także rodzaj przetaczania stopy i na bazie kilku czynników oceni naszą pronację. Jednak to nie wszystko. W wyniku analizy klient otrzymuje raport z rekomendacją najbardziej odpowiedniego obuwia biegowego dostępnego w danej marce. Dodatkowo w skład raportu wchodzi spis polecanych ćwiczeń rozciągających i wzmacniających, leksykon najcięższych kontuzji oraz sposobów im zapobiegania.

Dodatkowym elementem RUNNING STATION ON TOUR była prezentacja oraz omówienie działania i stosowania suplementów diety marki NAMEDSPORT.

W jednym z moich wcześniejszych wpisów „Maratoński dystans… z dystansem cz. 5” opisałem domowe sposoby sprawdzające, jaki typ stopy posiadam i w związku z tym, czy prawidłowo dobrałem obuwie biegowe. Z dumą po latach mogę stwierdzić, że prawidłowo ustaliłem rodzaj stopy, co potwierdziło się z badaniami na Running Station. Niestety, mieszkańcy mniejszych miast, tylko w czasie takich akcji mogą skorzystać z nowoczesnych metod analizy statyczno-dynamicznej stóp i profesjonalnie określić typ obuwia biegowego.  Jeśli jednak nie macie takiej możliwości, a chcecie wiedzieć, jakie stopy posiadacie, możecie to zrobić domowymi sposobami, które także są skuteczne. Oczywiście nie dajmy się zwariować, zwykła aktywność, truchtanie czy weekendowe bieganie nie wymaga od nas  określania pronacji czy supinacji. Jeśli jednak zaczynacie biegać więcej, startujecie w zawodach i chcecie zainwestować w lepsze buty biegowe, warto wcześniej zrobić profesjonalne badanie stóp. Dostępne jest one w większości firmowych sklepów biegowych, jego koszt to średnio 20 zł, ale czasami można je zrobić za darmo. Jeśli nie macie takiej możliwości warto spróbować wykonać analizę samemu w zaciszu domowym.

Pamiętajmy, dobrze dobrane buty zapewnią nam komfort treningu, mniejsze ryzyko kontuzji, a także zredukują ewentualny ból wynikający z naszych niedoskonałości i zaniedbań w ogólnej sprawności.

Więcej o domowym sposobie badania stóp w moim wpisie: http://50andstill.pl/2013/07/maratonski-dystans-dystansem-cz-5/

Red. jęz. Justyna Harabin, zdjęcia Kamil Bernacki

Podziel się ze znajomymiShare on Facebook
Facebook
0Share on Google+
Google+
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Print this page
Print

Komentarze